Späť

Princíp činnosti jednočinnej a dvojčinnej striekacej pištole

Pridané: 29.6.2017 09:51:12 Počet zobrazení: 2828

29 Jún 2017

  Striekacíe pištole sa delia na dve základné skupiny - jednočinné a dvojčinné. Aký je princíp činnosti každej z nich? Čítajte nižšie. 

 

 

Jednočinné - pri stlačení spúšte sa v jednom okamihu púšťa vzduch aj farba. Čím silnejšie spúšť stlačíme, tým viac vzduchu a farby ide von z pištole. Počas práce môžeme regulovať výstupný prúd farby tak, že povoľujeme alebo stláčame spúšť vo vertikálnom smere.

Ak striekame tenké čiary, musíme si nájsť takú polohu spúšte a vzdialenosť od objektu, aby sme boli s výsledkom spokojní. Po úplnom uvoľnení spúšte sa naraz zastaví farba aj v vzduch.

 

Jednočinná pištoľ Iwata HP-M1:

 

 

Dvojčinné - ako už názov napovedá, pri striekaní sa vykonávajú dve činnosti - najprv sa pustí vzduch a potom farba. Väčšina dvojčinných pištolí má spúšť vyriešenú tak, že pri stlačení dole ide iba vzduch bez farby. Ak začneme spúšť ťahať dozadu, pridáva sa aj farba. Čím viac ju potiahneme, tým viac farby pôjde von.

Ak chceme prestať, je nutné najprv zastaviť farbu (spúšť povoliť dopredu) a potom zastaviť vzduch (spúšť úplne uvoľniť). Čiže v jednoduchosti povedané - dole a dozadu (striekam), dopredu a hore (prestal som).

 

Dvojčinná striekacia pištoľ Harder & Steenbeck Evolution:

 

Konštrukcia jednočinných pištolí je jednoduchá, majú však dve nevýhody.

Pretože pri ukončení striekania naraz "vypneme" farbu aj vzduch, tak sa môže stať, že sa nám na výstupnom difúzori usadí mikrokvapka farby. Ak toto urobíme viac krát za sebou, tak sa tá mikrokvapka zmení na minikvapku a pri ďalšom stlačení spúšte nám ju vyfŕkne na striekanú plochu. Preto je lepšie, ak pri každom stlačení spúšte mierime pištoľou mimo striekaný objekt.

Keďže tieto pištole nemajú tzv. doraz spúšte, tak pri striekaní tenkých čiar musíme spúšť držať v medzipolohe, čo môže byť najmä pre začiatočníka trochu problém.

Napriek týmto nevýhodám sa pri troche cviku dá s jednočinnou pištoľou pracovať veľmi dobre a dosahovať skvelé výsledky.

 

Vďaka princípu fungovania dvojčinných pištolí sa s týmito nedostatkami nestretneme. Ako už bolo spomenuté vyššie, tak pri ukončení striekania najprv vypíname farbu (vzduch stale fúka von), takže z trysky a difúzora je odstránená aj posledná mikrokvapka farby. Až potom vypíname vzduch.

Chybu robia začiatočníci v tom, keď nesprávne pištoľ vypínajú - v zadnej polohe spúšť jednoducho pustia. Tým pádom sa naraz vypne farba aj vzduch. Vtedy môže mať dvojčinná pištoľ také negatívne vlastnosti ako jednočinná.

Prihlásenie