tel: +421 903 709 305

Späť

Základné rozdelenie skrutkovačov

Pridané: 26.1.2012 21:01:00 Počet zobrazení: 33245

26 Január 2012

V dnešnej dobe si už s bežným "plochým" skrutkovačom jednoducho nevystačíme. V nasledujúcom popise si v stručnosti vysvetlíme ako sa skrutkovače rozdeľujú.

Na obrázku vidíme päť najrozšírenejších skrutkovacích hrotov (bity), ktoré sa dnes bežne používajú. Trochu si ich popíšeme:

.

 

1.) TORX - tzv. "hviezdicový" skrutkovač bol vyvinutý pre priemyselnú výrobu. Veľkosti sa označujú písmenom "T" a následným číslom napríklad: T1, T2, T3...

Na uvoľnenie TORX skrutky sa dá niekedy v núdzi použiť aj plochý skrutkovač, ktorý presne sadne do dvoch protiľahlých cípov hviezdy.

 

2.) PLOCHÝ - klasický tvar, ktorý pozná úplne každý. Dôležité je, aby pri práci skrutkovač presne sadol do drážky. Ak je väčší, nedáme ho tam a ak je menší tak možno skrutkou aj pohneme, ale pravdepodobne zničíme hlavu, alebo hrot skrutkovača. Nevýhoda tohoto tvaru je tá, že pri práci

s aku-skrutkovačom sa zle centruje v jednej osi.

 

3., 4.) POZIDRIV a PHILIPS - tzv. "krížové" skrutkovače. Tu sa často ľudia mýlia. Na prvý pohľad sa možno nelíšia, ale keď sa pozrieme podrobnejšie zistíme, že POZIDRIV označovaný PZ má v bočných priehlbinách ešte navyše malé vystúpené linky, čo PHILIPS označovaný PH nemá. Zistiť aký skrutkovač potrebujeme na konkrétnu skrutku je jednoduché. Pozrieme na hlavu skrutky a pokiaľ má okrem kríža aj ďalšie 4 tenké drážky, tak je to PZ a pokiaľ ich nemá, tak PH.

Je pravda, že skrutkovače sa dajú použiť aj na iný typ ako je určené - čiže napríklad PZ skrutkovač použiť na hlavu PH, ale nedoporučuje sa to, pretože tieto dva elementy do seba dostatočne presne nesadnú a ničia sa navzájom. Úplne najhoršie je to pri použití aku-skrutkovača. Tam sa nám veľmi ľahko môže stať, že nám nástavec vyskočí z hlavy skrutky, pričom vytrhne aj kus materiálu z nej. Preto treba používať presný rozmer.

Označenie býva: PZ1, PZ2, PZ3... respektíve PH1, PH2, PH3....

Ak ideme skrutkovať, tak si najprv zistíme, či je daná skrutka PZ alebo PH. Pokiaľ nemáme odhad vo veľkosti, tak zo sady vyberieme akýkoľvek skrutkovací nástavec daného typu a skúsime ho zasunúť do skrutky. Ak rozmer sedí, musí tam pevne držať. Pokiaľ nedrží, zoberieme väčší, resp. menší.

 

5.) INBUS - klasický 6-hran. Rozmery sa udávajú v milimetroch. Pomýliť sa je prakticky nemožné, väčší rozmer tam nedáme a menší sa bude pretáčať.

 

Takže rada na záver - sady bitov alebo skrutkovačov s rukoväťou sú dnes bez problémov dostupné, takže je dobré jednu mať a vždy si vybrať taký nástavec, ktorý je určený pre konkrétnu skrutku.

 

 

.

 KS-TOOLS sada bitov 122 dielna

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie