tel: +421 903 709 305

Späť

Porovnanie minivŕtačiek Proxxon rady 50 a FBS 240/E

Pridané: 3.2.2012 21:29:00 Počet zobrazení: 9318

03 Február 2012

Na jemnú prácu treba jemné nástroje. Vŕtačky Proxxon rady 50 a FBS 240/E túto podmienku spĺňajú, ale mnoho budúcich majiteľov sa nevie rozhodnúť, ktorú z nich si vybrať. Tento článok im má pomôcť v rozhodovaní.

Pokiaľ je našim hobby, alebo zamestnaním činnosť, pri ktorej je potreba vŕtania, brúsenia, frézovania, leštenia, pílenia, alebo gravírovania v malých dimenziách, nezaobídeme sa bez mini vŕtačky a multibrúsky v jednom. Firma Proxxon ponúka dva typy - Micromot 50 a FBS 240/E respektíve ich subverzie.

Základný rozdiel medzi oboma radami je ten, že Micromot 50 má príkon 40W a FBS 240/E má príkon 100W a je o niečo väčšia. Rozdiel vidíme na obrázku (hore FBS 240/E, dole Micromot 50/E).

.

 Micromot 50 - príkon 40W zabezpečuje vysoký výkon a krútiaci moment v celom rozsahu otáčok. Bez problémov môžeme vŕtať, brúsiť, leštiť atď., 50-ka bude spoľahlivo pracovať. Priemer tela je len 34mm, takže ju chytíme do ruky ako hrubšiu ceruzku pri písaní.

Na hranicu použiteľnosti narazíme v prípade ak potrebujeme brúsiť s nástrojom, ktorý má väčší priemer. Pri silnejšom zatlačení na obrobok, môže vŕtačka spomaliť, alebo aj zastaviť, pretože páka prenášajúca sa na hriadeľ je už jednoducho príliš veľká.  Ak by sa nám to náhodou stalo tak vedzme, že už prekračujeme hranicu zaťažiteľnosti. Motor sa príliš namáha a netešia sa z nás ani uhlíky.

 

FBS 240/E a FBS 12/EF - 100W príkonu je už viac ako slušných aj pre väčšiu záťaž. Tetno stroj je výborne využiteľný pri brúsení hlavne mäkkých materiálov (napr. drevo), pretože aj keď trochu viac zatlačíme - nech to rýchlejšie uberá materiál - tak môžeme byť pokojný, otáčky vplyvom odporu neklesnú. Rovnako aj pri vŕtaní hlbších dier oceníme výkon.

Výkonnejší motor má aj väčšie rozmery a preto má telo vŕtačky priemer 45mm. To je ešte stále prijateľné pre normálnu chlapskú ruku, pokiaľ ju uchopíme ako ceruzku. Pri brúsení však bude lepšie, chytiť ju okolo celého obvodu. Najlepšie je to vidieť na obrázkoch.

.

.

.

.

Osobná skúsenosť - používam na modelárske práce vŕtačku Micromot 50/EF už niekoľko rokov a funguje vo všetkých smeroch bez problémov. Raz som však potreboval obrúsiť mierne skorodované časti jednej oceľovej súčiastky. Beriem teda moju 50/EF a nasadzujem oceľové kefky s priemerom 22mm a oceľové štetce s priemerom 8mm. Ide to výborne, ale akonáhle na miestach, kde je viac hrdze trochu silnejšie zatlačím, tak vŕtačka spomaľuje. Niet sa čo diviť - kefy vytvárajú na drsnom povrchu silný odpor pre motor.

Nakoniec prácu dokončím, ale v tomto konkrétnom prípade by sa lepšie hodila FBS-ka.

 

Záverom - rada Micromot 50 bude stačiť prakticky na akúkoľvek činnosť, ale pokiaľ robíte niečo, kde sa predpokladá väčšia záťaž, odporúčam radšej radu FBS. Určite oceníte zálohu väčšieho výkonu.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie