tel: +421 903 709 305

Späť

Rozdelenie Proxxon vŕtačiek a zdrojov rady 50

Pridané: 26.1.2012 21:19:00 Počet zobrazení: 6226

26 Január 2012

Vynikajúce vŕtačky firmy Proxxon rady Micromot 50 sa vyrábajú v troch prevedeniach a k nim existujú 3 typy zdrojov a 2 typy hláv na uchytenie nástrojov. Cieľom tohoto článku je objasniť širokej verejnosti, ako môžeme vŕtačky, zdroje a hlavy kombinovať.

Rozdelenie je nasledovné:

 

Micromot 50 (28500) - má vypínač, má klieštiny, nemá reguláciu

.

 Micromot 50/E (28510) - nemá vypínač, má klieštiny, má reguláciu

.

Micromot 50/EF (28512) - nemá vypínač, má skľučovadlo, má reguláciu

.

 

Porovnanie:

.

.

 

Micromot NG 2/S (28706) - bez regulácie                              Micromot NG 2/E (28707) - s reguláciou

.                                               .

Micromot NG 5/E (28704) - s reguláciou a možnosťou pripojenia troch zariadení série Micromot

.

Všetky vyššie uvedené vŕtačky a zdroje sa dajú navzájom kombinovať. V zásade platí pravidlo, že ak máme vŕtačku s reguláciou, použijeme zdroj bez regulácie a naopak. To nám umožňuje regulovať otáčky v rozsahu 5000 - 20 000 ot./min.

Nedoporučujem kombináciu vŕtačky s reguláciou so zdrojom s reguláciou. Nastavením oboch regulácií síce dosiahneme ešte nižšie otáčky (cca 2500 ot./min.), ale radikálne nám klesne krútiaci moment.

 

 Klieštiny alebo skľučovadlo?

 Podľa toho čo a s čím budeme robiť, by sme si mali aj vybrať model vŕtačky - buď s klieštinami, alebo so skľučovadlom.

 Klieštiny sa dodávajú v 6 kusovej sade s rozmermi 1,0 - 1,5 - 2,0 - 2,4 - 3,0 - 3,2, čo znamená, že do nich môžeme upevniť prakticky akýkoľvek nástroj, ktorý má stopku s niektorým z týchto priemerov. Klieštiny sú vhodné hlavne na prácu, pri ktorej je vyvíjaný bočný tlak - frézovanie, brúsenie, leštenie, pílenie...

.

 Skľučovadlo má rozsah v rozpätí 0,3 - 3,2mm, takže do neho upneme akýkoľvek vrták s týmto priemerom. Je teda vhodné skôr na vŕtanie, kde nie je bočný tlak.

.

 

Samozrejme obe hlavy sa dajú použiť na čokoľvek, ale z hľadiska výdrže je ideálne používať každú z nich na to, na čo bola určená.

Úplne ideálne je mať obe hlavy a striedať ich podľa vykonávanej činnosti. Problém je však v tom, že skľučovadlo sa na vŕtačku, ktorá je dodávaná s klieštinami (50, 50/E) nedá nasadiť v plnom rozsahu (jedine po zakúpení tohoto dielu), ale naopak klieštiny sa dajú bez problému použiť na vŕtačke dodávanej so skľučovadlom (50/EF). Čiže:

-ak potrebujem len klieštiny, tak budem používať verziu 50 alebo 50/E

-ak potrebujem len skľučovadlo, tak budem používať verziu 50/EF

-ak vŕtam aj brúsim a používam nástroje so stopkou, ako aj bežné vrtáky, tak budem používať verziu 50/EF spolu s klieštinami, ktoré som si zadovážil zvlášť

 

 

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie